Červenec 2008

Plzeňská zoo se rozšiřuje

30. července 2008 v 16:21 | Edit
Plzeňská zoo je během dvou let změní k nepoznání.Rozšíření do zoo dodá nové pavilony,. Píše se hlavně o dovezení žiraf a gepardů.Plzeňská zoo se bude rozšiřovat s pomocí 13 milionů,které získali z fondů.

O chlapci, který si nechtěl čistit zuby

28. července 2008 v 13:29 | Edit
Byl jednou jeden malý chlapec ,jmenoval se Michal, a ten si strašně nerad čistil zuby.A vždycky ,když se ho maminky ptala,odpovídal vychlouvavě: ,,Jo, mami, mám zuby čisté až se lesknou!''Nějakou dobu mu to procházelo.ale jednou v noci měl malý Michal divoký sen.Jeho všechny zuby naříkaly a plakaly: ,,Tak už nás vyčisti,tak už náš vyčisti,nebo shnijeme a vypadneme!''A kymácely se a cvakaly mu v puse, až se mu udělalo zle.Když se Michal ráno vzbudil,utíkal honem k zrcadlu a díval se,jestli má ještě všechny zuby.A pak si představil,jak by to vypadalo,kdyby se mu opravdu zkazily: Mohl by jíst už jen kaši!Nikdy už by se nezakousnul do jablka!Nemohl by žvýkat žvýkačku§Hrozná představa!Tak to tedy malý Michal opravdu nechtěl!Předsevzal si,že ode dneška bude zuby čistit pořádně.

Jak si Enšpígl vystřelil z mlékařek

28. července 2008 v 13:14 | Edit
K Enšpíglovým přátelům patřil také jeden biskup.Ten měl taškáře rád a často ho k sobě zval.Když byl Enšpígl zase jednou u něho na návštěvě,stěžoval si biskupský kuchař: ,,Ty selky! Dodávají mléko ,které si to jméno vůbec nezaslouží!Hrozně je pančují vodou!''Enšpígl chvilku přemýšlel a pak řekl: ,,Půjč mi svůj největší hrnec a dej ho postavit na tržiště!'' Kuchař jeho přání splnil. A hned se kolem hrnce seběhli zvědavci.,,Kupuju mléko nejvyšší ceny,'' říkal všem Enšpígl.To se rychle rozneslo. A sotva se šprýmař stačil postavit vedle hrnce,už tu byli selky s vědry a konvemy. ,,Opravdu vykupujete mléko nejvyšší ceny?'' ptali se. ,,Ano, za nejvyšší ceny!'' ujišťoval je Enšpígl.A tak všechny lily mléko do hrnce.Vědro za vědrem,konev za konví vylévaly selky do hrnce s mlékem. Enšpígl mezitím pilně zapisoval jejich jména,aby mohla každá dostat spravedlivě zaplaceno.Když už začalo mléko z velikého hrnce přetékat,vyskočil Enšpígl a zvolal: ,,Je mi líto,ale zrovna nemám peníze,takže vám nemůžu zaplatit.Přijďte za čtrnáct dní, pak vás vyplatím.Komu se to zdá moc dlouho ,může si mléko zase nabrat z hrnce zpátky!''Pak vzal nohy na ramena a kde ho byl konec!Nejdřív zůstaly selky stát s otevřenou pusou jako přibité.Pak se ale vrhly na hrnec s mlékem.Každá si chtěla nabrat co nejvíc.,,To se mám spokojit s tou tvojí ředěnou bryndou?'' křičela jedna. ,,A že to říkáš zrovna ty!'' křičela zase druhá. ,,To ,co ty prodáváš jako mlíko,by nepila ani kočka!'' Tak si nadávaly a hádaly se.Ale ostatní lidé z města ,kteří ten cirkus pozorovali,se škodolibě smáli.

Enšpígl,sovy a kočkodani

28. července 2008 v 12:54 | Edit
Jednu dobu pracoval Enšpígl jako pekařský tovaryš. Pekař jednou povídá: ,,Dnes v noci můžeš projednou péct sám.'' ,,Tak dobrá,'' na to Engšpígl. ,,Ale co mám vlastně péct?'' ,,No to už přestává všechno!'' rozkřikl se nazlobený mistr. ,,Jsi pekařský tovaryš a ptáš se ,co máš péct? Nejspíš sovy a kočkodany!'' A pak nechal Enšpígla o samotě.Když přišel pekař příštího rána do pekárny, ze všeho nejdřív ztratil řeč. Neviděl tam totiž žádné rohlíky, ale samé kočky a kočkodany! A tak se dal do křiku a láteření: ,,Zaplatíš mi okamžitě to těsto!'' - ,,Jen když si pak ta zvířata budu moci vzít s sebou,'' odpověděl Enšpígl.Proti tomu pekař nic neměl.enšpígl tedy zaplatil ,sbalil své podivné pečivo do koše a postavil se s ním před kostel.Tam vládl čilý ruch,protože bylo před Mikulášem a lidé kupovali všelijaké laskominy.A Enšpígl prodal všechny sovy a kočkodany. než bys řekl švec, a dokonce na tom ještě slušně vydělal.

Jak Enšpígl naučil osla číst

28. července 2008 v 12:43 | Edit
Jednou přišel Enšpígl do jednoho města a tvrdil: ,,Naučím každého čemukoli budete chtít!'' - ,,Však my tomu chvástalovi ukážeme!'' řekli si nazlobeně učenci.Koupili mladého osla, přivedli ho Enšpíglovi a zeptali se: ,,Mohl bys třeba tohoto osla naučit číst?'' - ,,No samozdřejmě!'' odpověděl Enšpígl. ,,Bude to trvat asi dvacet let. Rád bych za tu těžkou práci dostal zaplaceno.''S tím učenci souhlasili, a dokonce hned dali Enšpíglovi nějaké peníze jako zálohu.Enšpígl se nastěhoval do hostince,osla ubytoval ve stáji a obstaral si knihu s tlustými listy.Položil ji na bednu před osla a mezi všechny stránky nasypal zrnka ovsa, jen mezi dvě poslední ne.Osel si toho všiml.A aby se k ovsu dostal ,obracel listy v knize tlamou.Když už žádný oves nenašel,zahýkal hlasitě: ,,Í-á! Í-á!'' Enšpígl to s ním nacvičoval pořád dokola. Potom zavolal učence. Osel nedostal po celý den žádnou potravu.Hladově listoval v knize. A když už další oves nenašel, zahákal zase: ,,Í-á! Í-á!'' - ,,Slyšíte, Í a Á už umí!'' řekl Enšpígl. To už i učenci pochopili , že si z nich tropí blázny.

Jak Enšpígl vyklízel dům

28. července 2008 v 12:26 | Edit
Enšpígl pracoval u jednoho obchodníka a měl svého pána kamsi odvézt. ,,Pane ,kam mám jet?'' zeptal se Enšpígl. ,,Jeď pořád rovně a neohlížej se!'' odvětil obchodník.Před nejbližším kopcem Enšpígl tajně nařízl koňský postroj.Pak vystoupil z vozu a řekl: ,,Oba dohromady jsme pro zvíře těžcí.'' Cesta začala stoupat,postroj se přetrhl.Vůz se překotil a kupec udělal kotrmelec ven.Ale ať křičel ,jak chtěl hlasitě, Enšpígl se neohlédl.Zavedl koně zpátky domů a kupci nezbylo nic jiného, než běžet pěšky za nimi. ,,Zítra vyklidíš můj dům,'' přikázal vztekle Enšpíglovi.sotva druhý den ráno vytáhl kupec paty z domu, začal Enšpígl z vyklízením.Nádobí,nábytek i ostatní věci z domáctnosti vytahal na ulici. ,,Co to má znamenat?'' divili se sousedé. Zrovna když Enšpígl vynášel stůl, kupec se vrátil. ,,Co to provádíš?'' křikl. ,,To,co jste mi řekl,'' odpověděl klidně Enšpígl. ,,Vyklízím váš dům.''

Jak Enšpígl kupoval kuřata

28. července 2008 v 12:15 | Edit
Jednou se Enšpígl vypravil na trh.Měl hlad, ale byl bez peněz.Tu vidí selku.Dívá se zrovna na něho a má pěkně hloupý kukuč.A hned mu nabízí dvě slepice a k tomu překrásného kohouta. ,,Co stojí dvě slepice?'' zeptal se Enšpígl.Už je viděl na pekáči a v ústech se mu sbíhali sliny. ,,Dva groše,'' řekla selka.Enšpígl popadl koš s kohoutem,strčil k němu dvě slepice a spěchal odtud. ,,Stůj!'' křikla rezzlobená selka.,, Hned mi zaplať ty dvě slepice!'' Enšpígl se vrátil a selku konejší: ,,Milá paní,jsem písař známé abatyše,přinesu vám peníze později.'' ,,Nic takového!'' zlobila se selka. ,,Je mi úplně jedno,kdo jsi.Chci peníze za své slepice!'' - ,,Jejda,jejda!'' zvolal Enšpígl. ,,Kdyby byli všichni tak nedůvěřiví jako vy,bylo by to zlé.Ale budiž.Jestli chcete mít jistotu,že vám ty peníze opravdu dám,nechám vám tady jako zástavu toho kohouta.'' Enšpígl si vysadil slepice na rameno a podal selce košík s kohoutem.Ta hloupá ženská čekala na peníze hezky dlouho,než jí konečně svitlo!

Enšpígl a zloději včel

28. července 2008 v 12:03 | Edit
Enšpígl chodil k smrti rád na posvícení.A čím větší vřava tam byla, tím víc se mu tam líbilo.Když se zase jednou vydal z posvícení na cestu domů, ztěškly mu nohy únavou.Najdu si klidné místečko a trošku se prospím, rozhodl se.Na louce za statkem objevil pár velikých včelých úlů. Podíval se, který je prázdný,vklouzl dovnitř a usnul jako brouk.Uprostřed noci se probudil. Nešeptá tu někdo nablízku? Enšpígl nastražil uši.,,Tak který úl vezmeme?'' řekl kdosi.,,Ten nejtěžší , samozdřejmě. Tam bude nejvíc medu!'' Aha, to budou určitě zloději včel!Potěžkávali jeden úl za druhým, až přišli k tomu, ve kterém si hověl Enšpígl. ,,Ha,to je ten správný!'' radovali se,když ho potěžkali.Naložili si ho na ramena a nesli ho pryč.Enšpígl byl celou dobu potichu jako myška,ale horečně přemýšlel,jak by těm dvěma udělal čáru přes rozpočet.Netrvalo dlouho a dostal nápad.když zloději ušli kus cesty,zatahal Enšpígl jednoho z nich za vlasy. ,Auvajs!Co blázníš?'' vyjekl ten zloděj. ,,Proč mě taháš za vlasy?'' ,,Já? Máš všech pět pohromadě? Jak bych tě mohl tahat za vlasymkdyž oběma rukama držím úl?'' obořil se na něho ten druhý.Enšpígl se jen usmíval pod vousy.Zdá se,že to klapne! Po chvíli popadl za vlasy druhého zloděje a pořádně zatahal . ,,Ty lháři falešná!'' zaječel zloděj.,,Tak ty budeš tvrdit,že já tě tahám za vlasy? Vždyť kudláš ty mě! '' Zloději si nadávali, proklínali jeden druhého, ale pokračovali v cestě.Za chvíli zatahal Engšpígl za vlasy zase toho prvního, a to tak silně ,že se ten nešťastník praštil hlavouo úl.,,No počkej!'' zařval,bolestí a vzteky celý bez sebe.pustil úl a vrhl se na svého kumpána. Ten svůj náklad taky pustil a už byli v sobě.Enšpígl vzal do zaječích. A protože nemohl najít cestu domů, rozhodl se, že půjde do světa: ,,Svět je přece plný hlupáků, ze kterých si můžu tropit blázny!''

Jak chodil Enšpígl pro laně

28. července 2008 v 11:40 | Edit
Už jako dítě byl Enšpígl pěkné kvítko.K žádné špatnosti ho nemuseli dlouho pobízet.Když vyrostl, nechtěl se učit žádnému řemeslu.Místo toho se učil chodit po provaze.Jednoho dne napnul přes ulici lano.Lidé se tam zvědavě seběhli.,,Předvedu vám báječný kousek!'' volá na ně shora Enšpígl.,,Hoďte mi sem všichni levou botu!'' - ,,Ha, to bude legrace!'' těší se diváci a ochotně vyhazují boty do vzduchu. Enšpígl je pověsí na lano jednu vedle druhé.Pak zavolá z vikýře: ,,Pozor! Teď si může každý najít svou botu!'' Šmik! Enšpígl přestřihne lano a boty sletí na ulici. ,,To je moje bota!'' - ,,Ne,ta je moje!'' hádají se lidé a vjíždějí si do vlasů.A Enšpígl se jim směje do hrsti.

Nepořádní

27. července 2008 v 21:08 | Edit
Tancovali myšák s myškou ve stodole na mlátku.
Myška měla díru v sukni a pan myšák v kabátku.
Hop hej, dokola, až se třásla stodola!
Hop hej, dokola, až se třásla stodola!

Zimní

27. července 2008 v 21:04 | Edit
Sněží, sněží, mráz kolem běží,
zima je pejskovi,ke kamnům běží.
Fouká, fouká, bílá je louka.
Zima je kočičce,ke kamnům kouká.

Micka princeznička

27. července 2008 v 21:02 | Edit
Naše Micka princeznička,raduje se ze sluníčka.
Na dvorku se protahuje, mňauky ,mňau si pobrukuje.
Napije se z misky mlíčka, skátálí se do klubíčka,
večer pak,když všechno spí, v ddomě myšky prohání!

Pampeliška

27. července 2008 v 20:59 | Edit
Když sluníčko usmívá se, probudí se trávníček.
Rozzáří se v celé kráse plný zlatých sluníček.
Zlatovlásko pampeliško, přišlo jaro, je tvůj čas.
Nasyť včelkám prázdné bříško ,svoji krásou potěš nás!

Písnička pro sněženku

27. července 2008 v 20:56 | Edit
Měsíc svítí na obloze, není rád na nebi sám,
kamarádky hvězdy z mraků flétničkou mu přivolám.
Hvězdičky se ukázaly, slyší flétnu,dívenku,
svojí písní zemi hladí, budí první sněženku.

Na sluníčku

27. července 2008 v 20:53 | Edit
Hopsa,hejsa do kola sluníčko nás zavolá!
Kutálej se, skákej,míčku, zahrajem si na trávníčku.
Hopsa,hejsa do kola sluníčko nás zavolá!

Sněhulák

27. července 2008 v 20:49 | Edit
Sněhu,sněhu, sněhulák chtěl by hrát a neví jak.
Flétna se mu sněhem máčí, a tak se jen na svět mračí!

Dárek pro střechu

27. července 2008 v 20:48 | Edit
Těšila se naše stříška, co dostane od Ježíška.
Strýček Mráz jí dárek dal, rampouchy jí udělal!

Vánoční překvapení

27. července 2008 v 20:46 | Edit
Fučílek si hlavu láme, co si pod stromeček dáme
Už to mám, už to vím, písničky vám připravím!

Cupy,dupy,do chalupy

27. července 2008 v 20:45 | Edit
Cupy, dupy, do chalupy, černý les,
náš Lojzík na hrušku vylez a pak slez!

Mamko,já ti zahraju!

27. července 2008 v 20:43 | Edit
Mamko, já ti zahraju, abys měla náladu.
Zahraju i taťkovi, ať se na mě nezlobí!